I-90, Lacey V. Murrow Memorial Bridge

#1
  Długi na ponad dwa kilometry most pontonowy nie tylko przenosi autostradę stanową o numerze dziewięćdziesiątym nad wodami Lake Washington, ale także łączy Seattle z wyspą Mercera i znajdującym się po drugiej stronie jeziora miasteczkiem Bellevue (aczkolwiek to nie do końca trafne określenie, bo Bellevue liczy spokojnie ponad sto tysięcy mieszkańców, więc...).

Chociaż most Murrowa otwarto w latach czterdziestych, to na ten moment jest to praktycznie nowa konstrukcja - na początku lat dziewięćdziesiątych miała miejsce dość poważna katastrofa, zakończona zatonięciem prawie połowy całego mostu. Sztorm, jakie miał miejsce w czasie Święta Dziękczynienia okazał się znacznie potężniejszy, niż początkowo przypuszczano. Masywne pontony nie wytrzymały takiego naporu wody i w efekcie konstrukcję szlag trafił, przynosząc szkody w wysokości blisko siedemdziesięciu milionów dolarów. Prace remontowe trwały trzy lata i w tym czasie praktycznie postawiono most od nowa.

Niestety, wiązało się to z poważną zmianą i jednocześnie utrudnieniem dla jednostek pływającej - przed katastrofą centralna część mostu Murrowa była ruchoma, umożliwiając swobodny przepływ praktycznie każdego statku. Teraz prześwit wynosi jedynie osiem metrów i osiemdziesiąt centymetrów nad lustrem wody, znacznie ograniczając ruch jednostek pływających. Nie zmienia to jednak faktu, że Lacey V. Murrow Memorial Bridge pozostaje jednym z symboli Seattle i bardzo często uczęszczaną trasą, łączącą miasto ze wschodnią częścią stanu.

Obok niego biegnie także bliźniaczy most imienia Homera M. Hadley'a, łączący wyspę Mercera i Bellevue z Seattle, aczkolwiek ruch jest tam znacznie, znacznie słabszy. Most Murrowa to masywna, ciężka konstrukcja ze stali i asfaltu, umieszczona na potężnych pontonach, które teraz - wedle architektów oraz budowniczych - są w stanie wytrzymać każdy sztorm i burze, jaka nawiedzi Seattle. Z racji tego, że most przenosi autostradę I-90, nie ma tutaj standardowych chodników dla pieszych; są pobocza oddzielone jasną, żółtą linią, ale to wszystko, na co można liczyć. Piesze poruszanie się po tym moście nie jest wskazane ze względu na ryzyko!
Odpowiedz

Wróć do „Mt Baker”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość