Podstawowe FAQ

Pytanie: Czy jest jakiś chronologiczny spis wydarzeń, jakie miały miejsce w mieście Seattle w ostatnich latach?
    Odpowiedź: Tak, można się z nim zapoznać tutaj.

Pytanie: Czy fabuła gry uwzględnia kanoniczną historię i bohaterów - justycariuszy, książąt, primogenu itp - spoza Seattle?
    Odpowiedź: Tak, wszystko co miało miejsce do roku 1999 poza miastem Seattle jest uznawane w naszym świecie gry.

Pytanie: Czy fabuła gry uwzględnia Metaplot; Szósty Maelstrom, Gehenna itp?
    Odpowiedź: Nie, tych zdarzeń z ostatnich lat nie uwzględniamy i nie pojawią się w naszym świecie gry w formie innej niż zakończenie.

Pytanie: Czy jest jakieś źródło internetowe, gdzie mogę zapoznać się z realiami gry?
    Odpowiedź: Tak, istnieje zbiór informacji o całym Świecie Mroku na fanowskiej wikipedii.

Pytanie: Czy mogę odgrywać rzeczywistą postać historyczną lub istniejącą współcześnie?
    Odpowiedź: Nie, można grać jedynie fikcyjnymi, stworzonymi przez siebie postaciami.

Pytanie: Czy mogę stworzyć postać pięćsetletniego wampira?
    Odpowiedź: Nie, maksymalny wiek tworzonej przez gracza postaci wynosi 120 lat, uwzględniając też lata śmiertelne.

Pytanie: Czy są jakieś różnice między grą młodszym wampirem (neonate) a nieco starszym (ancilla)?
    Odpowiedź: Tak, istnieją pewne różnice pomiędzy neonatami a ancilla, można się z nimi zapoznać w w tym temacie.

Pytanie: Czy mogę stworzyć postać, która jest u progu przemiany i odegrać to na forum?
    Odpowiedź: Tak, możesz odegrać taką sesję wprowadzającą z Narratorem, który będzie kierować stwórcą tej postaci.

Pytanie: Czy rozgrywka takim żółtodziobem różni się od gry neonatą albo ancilla?
    Odpowiedź: Tak, postać jest wtedy pod opieką i nadzorem swojego stwórcy, dopiero ucząc się o swojej nowej naturze.

Pytanie: Czy mogę grać młodym wampirem o niskim pokoleniu?
    Odpowiedź: Tak, ale pokolenie nie może być niższe niż 10 i musi być to uzasadnione w historii bohatera.

Pytanie: Czy mogę stworzyć postać wampira należącego do Anarchistów albo Sabatu?
    Odpowiedź: Nie, Anarchiści są obecnie niegrywalni, a Sabat pozostanie permanentnie frakcją NPC, będącą narzędziem fabularnym Narratorów.

Pytanie: Czy mogę stworzyć postać należącą do niezależnego klanu Giovannich, Assamitów albo Setytów?
    Odpowiedź: Nie, te klany z racji swojej natury i celów są obecnie niegrywalne, aczkolwiek w przyszłości może się to zmienić.

Pytanie: Czy mogę grać postacią inną niż wampir?
    Odpowiedź: Tak, możliwa jest gra postacią ghula (niezależnego lub wasala). Nie można jednak grać postacią człowieka, wilkołaka ani innymi.

Pytanie: Czy mogę stworzyć postać Dhampira - pół wampira, pół człowieka?
    Odpowiedź: Nie, nie ma takiej możliwości.

Pytanie: Czy mogę stworzyć postać, która piastuje w mieście jakąś ważną funkcję, taką jak Ogar, Harpia, Szeryf albo Primogen?
    Odpowiedź: Nie, te pozycje są obecnie obsadzone przez bohaterów niezależnych.

Pytanie: Czy można w jakiś sposób obsadzić któreś z tych pozycji drogą fabularną?
    Odpowiedź: Tak, z biegiem czasu, wraz z postępem fabuły i zależnie od działań bohatera może pojawić się taka możliwość.

Pytanie: Czy moja postać może mieć za mentora któregoś z bohaterów niezależnych lub być jego potomkiem (childe)?
    Odpowiedź: Tak, ale tylko niektórych z nich i z ograniczeniem czasowym wstecz od danego roku.

Pytanie: Czy moja postać może mieć za ghula któregoś z bohaterów niezależnych?
    Odpowiedź: Nie, postaci te mogą być stwórcami lub mentorami, ale nie ghulami.

Pytanie: Czy moja postać może być ghulem któregoś z bohaterów niezależnych?
    Odpowiedź: Nie, a przynajmniej nie od razu. Większość bohaterów niezależnych posiada już swoją świtę składającą się nawet z kilku ghuli.

Pytanie: Czy moja postać może mieć istniejące relacje z postacią innego gracza?
    Odpowiedź: Tak, można stworzyć postać będącą stwórcą lub potomkiem postaci innego gracza, czy też jej ghulem.

Pytanie: Czy moja postać może stworzyć potomka jeśli jest bardzo młodym wampirem?
    Odpowiedź: Tak, ale jest to kwestia indywidualna, zależna przede wszystkim od liczby wampirów w mieście i zgody Księcia.

Pytanie: Czy mogę grać poza terenem miasta Seattle?
    Odpowiedź: Nie, chyba że zdarzy się, że przygoda zaprowadzi postać gracza poza jego granice.

Pytanie: Czy mogę grać postacią, która przebywa od dłuższego czasu w mieście Seattle lub się w nim wychowała?
    Odpowiedź: Tak, można wpleść historię postaci w tło historyczne miasta, biorąc pod uwagę fabułę gry oraz istniejących bohaterów niezależnych.

Pytanie: Czy jest gdzieś wyjaśniony proces kreacji postaci? Nie do końca go rozumiem.
    Odpowiedź: Tak, istnieje temat "Tworzenie Bohatera", opisujący pełny proces tworzenia postaci, uwzględniający też mechaniczną część karty postaci.

Pytanie: Czy jest gdzieś opublikowana przykładowa karta postaci, która pomoże mi zobrazować jak powinna wyglądać moja karta?
    Odpowiedź: Tak, istnieje przykładowa karta postaci, którą gracze mogą się sugerować pisząc swoją własną.

Pytanie: Czy mogę stworzyć więcej niż jedną postać?
    Odpowiedź: Tak, ale kolejną postać można stworzyć dopiero po upłynięciu sześciu miesięcy od stworzenia poprzedniej.

Pytanie: Czy istnieją jakieś informacje o tym, jak wygląda rozwój postaci w praktyce?
    Odpowiedź: Tak, w tym temacie wyjaśniony jest rozwój atrybutów, zdolności oraz pozostałych cech.

Pytanie: Czy mogę sterować postaciami ze swojej Trzody, Świty, Kontaktów itp?
    Odpowiedź: Nie, możesz wejść z nimi w interakcję, ale tak jak w przypadku każdego NPC, za ich odgrywanie odpowiedzialni są Narratorzy.

Pytanie: Czy moja postać może zostać permanentnie uśmiercona?
    Odpowiedź: Tak, może zginąć zarówno w wyniku zdarzeń podczas przygody jak i z ręki postaci innego gracza.

Pytanie: Czy mogę odmówić uśmiercenia mojej postaci i grać dalej?
    Odpowiedź: Nie, nic nie powstrzymuje przeciwnika przed uśmierceniem postaci gracza poza wynikiem rzutów kośćmi.

Pytanie: Czy mogę uśmiercić któregoś z bohaterów niezależnych?
    Odpowiedź: Nie otrzymasz jasnej odpowiedzi. Możesz próbować, ale nie ma gwarancji, że wyjdziesz z takiego starcia cało.

Pytanie: Czy mogę odgrywać sesje za pośrednictwem czatów takich jak np. discord i innych?
    Odpowiedź: Nie, wszystkie sesje muszą odbywać się na platformie forumowej, inaczej trudno byłoby monitorować ważne wydarzenia.

Pytanie: Czy mogę umówić się z innym graczem, że sobie zaufamy i będziemy sami wykonywać rzuty kośćmi?
    Odpowiedź: Nie, niezależnie od sytuacji, za wszystkie rzuty kośćmi odpowiada Administracja i Narratorzy.

Pytanie: Czy istnieją jakieś filmy, które pozwoliłby się wczuć w realia miasta w tym okresie?
    Odpowiedź: Tak, jest kilka tytułów, które mogą posłużyć jako takie podłoże, z ich listą można zapoznać się poniżej.
    Filmy - Seattle | 

The Slender Thread (1965)
      Singles (1992)
      American Heart (1992)
      Sleepless in Seattle (1993)
      Disclosure (1994)
      Get Carter (2000)
      The Ring (2002)
      Firewall (2006)
      Battle in Seattle (2008)
      50/50 (2011)
      Chronicle (2012)

Pytanie: Czy istnieją jakieś filmy o wampirach, które pomogłyby wczuć się graczowi nowemu w tych klimatach?
    Odpowiedź: Tak, jest wiele filmów, a nawet seriali o wampirach, z ich listą można zapoznać się poniżej.
    Filmy Seriale - Wampiry | 

FILMY:
      Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (1922)
      Dracula (1931)
      Horror of Dracula (1958)
      The Fearless Vampire Killers, or: Pardon Me, But Your Teeth Are in My Neck (1967)
      Lemora: A Child's Tale of the Supernatural (1975)
      Nosferatu: Phantom der Nacht (1979)
      Salem’s Lot (1979)
      The Hunger (1983)
      Fright Night (1985)
      The Lost Boys (1987)
      Near Dark (1987)
      Bram Stoker's Dracula (1992)
      Buffy the Vampire Slayer (1992)
      Interview with the Vampire (1994)
      From Dusk Till Dawn (1996)
      Blade (1998)
      Shadow of the Vampire (2000)
      Blade II (2002)
      Underworld (2003)
      30 Days of Night (2007)
      Let the Right One In (2008)
      Thirst (2009)
      Daybreakers (2009)
      Underworld: Rise of the Lycans (2009)
      Stake Land (2010)
      Fright Night (2011)
      Kiss of the Damned (2012)
      Byzantium (2012)
      Only Lovers Left Alive (2013)
      Afflicted (2013)
      What We Do in the Shadows (2014)
      He Never Died (2015)

SERIALE:
      Kindred: The Embraced (1996)
      Buffy the Vampire Slayer (TV Series 1997–2003)
      Angel (1999-2004)
      Supernatural (2005-)
      True Blood (2008-2014)
      The Strain (2014-)
      Penny Dreadful (2014-2016)

Pytanie: Czy jest możliwym dołączenie do grona Narratorów i pomoc w prowadzeniu rozgrywki?
    Odpowiedź: Tak, Administracja wyławia potencjalnych Narratorów spośród graczy biorących aktywny udział w grze.

Pytanie: Czy mogę w jakiś sposób aplikować na pozycję Narratora?
    Odpowiedź: Tak, ale tylko pod warunkiem, że jesteś aktywnym, znanym graczem, który spędził na forum znaczącą ilość czasu.

Pytanie: Czy Narrator może stworzyć i prowadzić swoją własną postać?
    Odpowiedź: Tak, to w końcu też gracz jak każdy inny, jednak rzuty dla jego postaci musi wykonywać inny Narrator.

Odpowiedzi na pozostałe ważne pytania w większości można znaleźć w Regulaminie Forum i pozostałych tematach w dziale Informacje, a także w dziale Tworzenie Bohatera. Informacje te są dla każdego nowego gracza lekturami obowiązkowymi.

Odpowiedz

Wróć do „Rozdzial I: Informacje”